Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Digitálne fotorámiky

Ako si vybrať digitálny fotorámik?

Pred tým, ako sa vrhnete do výberu digitálneho fotorámika, zamyslite sa, kde ho chcete umiestniť. Na jeho umiestnení bude závisieť jeho veľkosť, maximálny jas, kontrast, možnosti uchytenia a spôsob napájania. Až potom môžete uvažovať o tom, aké ďalšie funkcie a vlastnosti od neho očakávate.

Rýchle odkazy:

Fotorámiky s uhlopriečkou 3,5"

Fotorámiky s uhlopriečkou 3,5" - 9"

Fotorámiky s uhlopriečkou 10,4"

Odkazy na osvedčených výrobcov: Philips, Sony, Toshiba

Akú by mal mať uhlopriečku?

Uhlopriečka je základný parameter fotorámika a podľa toho, kde ho chceme umiestniť, si zvolíme aj jej veľkosť. Fotorámiky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach s uhlopriečkou od 2 palcov až do 15 palcov. Pokiaľ chceme fotorámik na nočný stolík, postačí nám menší, ako keby sme ho chceli zavesiť na stenu. Najtypickejšie uhlopriečky sú 3,5", 7" a 10,4".

Aké potrebujem rozlíšenie?

Rozlíšenie udáva, z koľkých obrazových bodov (pixelov) na výšku a na šírku sa obraz skladá. Čím väčšie je rozlíšenie, tým je obraz kvalitnejší. Rozlíšenie nie je jediný parameter, ktorý ovplyvňuje kvalitu obrazu, je ale parametrom kľúčovým.

Aké formáty chcem zobrazovať?

Existuje cela rada formátov, v ktorých môže byť obraz, zvuk alebo video uložené. Pri každom fotorámiku sú udané formáty, ktoré môže zobraziť alebo prehrať. Najčastejšími formátmi sú JPG - fotografie, MP3 - audio, MPEG - video. Pokiaľ chceme, aby fotorámik prehrával aj hudbu alebo video, je nutné, aby podporoval potrebný formát. Okrem vyššie uvedených najbežnejších formátov existuje veľa ďalších menej známych, ktoré môžeme tiež využiť.

Ako do fotorámika dostanem fotky?

Veľká časť fotorámikov disponuje vlastnou pamäťou, kde je možné fotky nahrať buď pomocou USB kábla, prípadne pomocou bezdrôtového zariadenia Bluetooth, priamo z počítača. Pokiaľ vlastnú pamäť nemajú alebo jej kapacita nie je pre nás dostačujúca, je možné zasunúť pamäťovú kartu do čítačky, ktorou sú fotorámiky vo väčšine prípadov vybavené a fotky budú načítané z tejto karty.

Aké rozšírené funkcie môžem očakávať?

Fotorámik často ponúka radu funkcií, ktoré uľahčia jeho používanie a dodajú premietaniu šmrnc. Odporúčame si vždy prečítať informácie od výrobcu pre detailný výpis týchto funkcií. Niektoré funkcie sú štandardom a stretneme sa s nimi takmer pri každom modele a niektoré sú naopak tak trochu luxus.

Aké sú možnosti nabíjania?

Väčšina fotorámikov sa nabíja pomocou adaptérov zo siete. Niektoré modely sú vybavené akumulátorom, ktorý ponúka možnosť prevádzky bez pripojenia do siete, čo oceníme, pokiaľ chceme nechať napríklad fotorámik kolovať z ruky do ruky našej návšteve.

Pokiaľ budeme mať fotorámik na nočnom stolíku, tak nie je problém mať ho neustále zapojený do zásuvky. Pokiaľ ho chceme občas položiť na miesto, kde by sa ťažko viedol prívodný kábel alebo pokiaľ chceme s rámikom manipulovať (ukazovať priateľom svoje fotografie a pod.), tak akumulátor oceníme.

Čím väčší je fotorámik (jeho uhlopriečka), tým väčší má príkon, čo ovplyvňuje dobu, počas ktorej môže byť v prevádzke pri napájaní z akumulátora. Ten vydrží iba niekoľko hodín. Nepočítajte teda s tým, že si fotorámik zavesíte na stenu, kde nebude široko ďaleko žiadna zásuvka a on vám bude niekoľko dní veselo premietať fotky.

Z akého materiálu by mal byť fotorámik?

Fotorámiky sa neodlišujú len ponúkanými funkciami a parametrami, ktoré ovplyvňujú kvalitu obrazu, ale dôležitý je aj vzhľad samotného rámika. Vyrábajú sa totiž z rôznych materiálov a v rôznych farbách. V tomto smere je všetko otázkou vkusu a je ťažké akokoľvek poradiť. Odporúčame teda vždy si dobre pozrieť na obrázku vzhľad a veľkosť rámika, aby nám dobre zapadol do nášho bytového interiéru.

Dá sa očakávať, že fotorámiky vyrobené z kovu vydržia viac a ak máme malé deti, je lepšie vybrať pevnejší výrobok.

Ak radi často meníme vzhľad svojho bytu, určite oceníme aj možnosť vymeniť predný kryt tak, aby fotorámik vždy farebne ladil s naším interiérom.

Pri designe sú tiež dôležité možnosti uchytenia. Fotorámik je schopný buď samostatne stáť alebo umožňuje zavesenie na stenu. Existujú aj také, ktoré umožňujú obidvoje, keby sme chceli umiestnenie meniť.

 

Vybrať Digitálny fotorámik podľa parametrov

Porovnať digitálne fotorámiky