Ako si vybrať digitálny fotorámik?

Než sa vrhnete do výberu digitálneho fotorámika, zamyslite sa, kam ho chcete umiestniť. Na jeho umiestnení bude závisieť jeho veľkosť, maximálny jas, kontrast, možnosti uchytenia a spôsob napájania. Až potom je možné riešiť, aké ďalšie funkcie a vlastnosti od neho očakávate.

Než sa vrhnete do výberu digitálneho fotorámika, zamyslite sa, kam ho chcete umiestniť. Na jeho umiestnení bude závisieť jeho veľkosť, maximálny jas, kontrast, možnosti uchytenia a spôsob napájania. Až potom je možné riešiť, aké ďalšie funkcie a vlastnosti od neho očakávate.

Doba čítania 7 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Digitálne fotorámiky podľa obrazovky

Uhlopriečka displeja

Uhlopriečka je základný parameter fotorámika a hovorí nám, aká veľká je plocha, na ktorej sa zobrazuje obraz. Podľa toho, kam ho chceme umiestniť, budeme voliť jeho veľkosť. Pokiaľ digitálny fotorámik plánujete umiestniť na nočný stolík, bude vám stačiť menší, než keby ste ho chceli zavesiť na stenu namiesto klasického fotorámika alebo obrazu.

Najbežnejšie uhlopriečky:

Pomer strán displeja

S uhlopriečkou súvisí ešte pomer strán, ktorý nám udáva, či je fotorámik klasický (4:3) alebo širokouhlý (16:9). Rovnaký parameter nájdeme pri monitoroch alebo televízoroch a je čisto na vašom vkuse, čo vám vyhovuje viac. Všeobecne by sa dalo povedať, že na zobrazenie portrétov je vhodnejší klasický pomer a pre krajiny širokouhlý.

Rozlíšenie displeja fotorámika

Rozlíšenie udáva, z koľkých obrazových bodov (pixelov) na výšku a na šírku sa obraz skladá. Čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz detailnejší a pôsobí kvalitnejšie. Naopak, ak je rozlíšenie príliš nízke, môžu byť v obraze viditeľné jednotlivé body (kocky). Rozlíšenie by malo rásť priamo úmerne s uhlopriečkou.

Obvyklé rozlíšenie displeja digitálnych fotorámikov:

Parametre

Podporované formáty súborov

Existuje celý rad formátov, v ktorých môže byť obraz, zvuk alebo video uložené. Pri každom fotorámiku sú udané formáty, ktoré môže zobraziť alebo prehrať. Najčastejšími formátmi sú JPG - fotografie, MP3 - audio, MPEG - video. Ak chceme, aby digitálny fotorámik prehrával aj hudbu alebo video, je potrebné, aby podporoval potrebný formát. Okrem vyššie uvedených najbežnejších formátov existuje mnoho ďalších menej obvyklých, ktoré môžeme taktiež využiť.

Dalo by sa povedať, že s čím viac formátmi dokáže fotorámik pracovať, tým lepšie. Sami ale časom zistíte, že budeme najčastejšie používať jeden alebo dva formáty a ostatné nevyužijeme. Preto sa stačí presvedčiť, či fotorámik podporuje formáty, ktoré potrebujeme - zistíme, v akom formáte máme fotografie, prípadne videá, ktoré chceme zobrazovať. Drvivá väčšina fotoaparátov však fotí fotografie vo formáte JPG, video je väčšinou MPEG a zvuk MP3, preto nám tieto tri formáty budú vo väčšine prípadov bohato stačiť. A ak narazíme na iný formát, v počítači je možné previesť obraz, video aj zvuk z jedného formátu do druhého.

  • Formáty fotografií: JPG, BMP, GIF, TIFF, PNG, ...

  • Formáty videa: AVI - MPEG1(VCD/SVCD), MPEG2(DVD), MPEG4(DIVX/XVID), MOV, ...

  • Formáty zvuku: MP3, WMA, OGG

Úložisko a jeho rozšírenie

Veľká časť fotorámikov disponuje vlastnou pamäťou, kam je možné fotky nahrať buď pomocou USB kábla, prípadne pomocou bezdrôtového pripojenia Bluetooth. Pokiaľ vlastnú pamäť nemajú alebo jej kapacita pre nás nie je dostačujúca, je možné zasunúť pamäťovú kartu do slotu, ktorým sú fotorámiky vo väčšine prípadov vybavené a fotky budú načítané z tejto karty.

Vnútorná pamäť fotorámika býva väčšinou malá (do 128 MB) a zmestí sa na ňu obmedzený počet fotografií (nehovoriac o videu), takže nemôžeme počítať s tým, že na nej umiestnime celý rodinný album. Preto sú fotorámiky vybavené čítačkami pamäťových kariet. Ak chcete do fotorámika vložiť kartu priamo z digitálneho fotoaparátu a prezerať si čerstvo urobené fotografie, zistite si, či čítačka podporuje rovnaký formát ako fotoaparát. Väčšina fotoaparátov používa karty SD alebo MMC (sú navzájom kompatibilné). Tiež je dobré zaobstarať si pamäťovú kartu špeciálne pre digitálny fotorámik, ktorú by ste mali stále zasunutú a iba by ste čas od času aktualizovali jej obsah, čo je možné vykonávať buď tak, že kartu vyberiete a v počítači alebo v inom zariadení na ňu nahráte fotky alebo celý fotorámik pripojíte pomocou USB kábla k počítaču a fotografie nahráte tak. Ďalšou možnosťou je, že je fotorámik vybavený bezdrôtovou technológiou Bluetooth, s pomocou ktorej je možné kopírovať fotografie do vnútornej pamäte bezdrôtovo z počítača alebo dokonca mobilu a pod.

Digitálny fotorámik vstupy usb a sd karta

Možnosti napájania

Väčšina digitálnych fotorámikov je napájaná pomocou adaptéra zo siete. Niektoré modely sú vybavené akumulátorom, ktorý ponúka možnosť prevádzky bez pripojenia do siete, čo oceníme, pokiaľ chcete nechať napríklad fotorámik kolovať z ruky do ruky našej návšteve.

Čím väčší fotorámik (jeho uhlopriečka) je, tým väčší má príkon, čo ovplyvňuje dobu, počas ktorej môže byť v prevádzke pri napájaní z akumulátora. Ten vydrží rádovo iba niekoľko hodín. Nepočítajte teda s tým, že digitálny fotorámik zavesíte na stenu, kde nebude široko ďaleko žiadna zásuvka a on Vám bude niekoľko dní veselo premietať fotky.

Materiál rámika

Digitálne fotorámiky sa líšia aj vzhľadom a prevedením samotného rámika. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a v rôznych farbách. V tomto smere je všetko otázkou vkusu a je ťažké akokoľvek radiť. Odporúčame si vždy dobre prezrieť na obrázku vzhľad a proporcie rámika, aby vám dobre zapadol do vášho bytového interiéru.

Dá sa očakávať, že digitálne fotorámiky vyrobené z kovu vydržia viac a ak máme malé detí, je lepšie vybrať pevnejší výrobok. Pokiaľ je našou záľubou často meniť vzhľad svojho bytu, určite oceníme aj možnosť vymeniť predný kryt tak, aby fotorámik vždy farebne ladil s naším interiérom.

Pri designe sú tiež dôležité možnosti uchytenia. Fotorámik je schopný buď samostatne stáť alebo umožňuje zavesenie na stenu. Existujú aj také, ktoré umožňujú oboje, keby sme chceli umiestnenie meniť.

Digitálny fotorámik Sencor

Ďalšie funkcie fotorámikov

Fotorámik často ponúka množstvo funkcií, ktoré uľahčia jeho používanie a dodá premietaniu šmrnc. Niektoré funkcie sú štandardom a stretneme sa s nimi takmer pri každom modeli a niektoré sú naopak tak trochu luxus.

  • Animované prelínanie fotografií

  • Automatické otáčanie fotografií na výšku

  • Korekcia červených očí

  • Vyhladenie pleti

  • Automatické tlmenie jasu v závislosti na okolitom osvetlení

  • Hodiny, kalendár a budík

  • Reproduktory, prehrávanie hudby na pozadí pri premietaní fotografií

  • Automatické vypnutie

  • Wi-Fi pripojenie k internetu

Najčastejšie otázky

Záleží na tom, v akom pomere strán je väčšina vašich fotografií. Digitálne fotoaparáty obvykle zhotovujú fotografie v pomere strán 4:3 alebo 3:2. Tiež väčšina inteligentných telefónov je vybavená snímačom s pomerom strán 4:3, avšak mnoho užívateľov používa orezanie do formátu 16:9 alebo širšieho, aby fotografie pokryli celý displej.

Niektoré modely s tým môžu mať problém, ale pri väčšine rámikov by zobrazenie fotiek vyfotených na výšku malo fungovať. Niektoré digitálne fotorámiky je možné postaviť na výšku, takže portrétne fotografie zaplnia väčšiu plochu displeja.